Awaria kasy fiskalnej - zablokowana sprzedaż i straty.

Odsprzedawanie towarów jak i usług, zgodnie z polskim prawem, wymaga wystawienia dowodu sprzedaży, pod odpowiedzialnością karną.

W związku z niezbędnością potwierdzania sprzedaży poprzez wydanie konsumentowi paragonu fiskalnego, ewentualna awaria zasilania uniemożliwia sprzedaż. Nie ważne, że jest akurat przed świetami i klienci muszą nabyć potrzebne artykuły a przy okazji pozostawić u nas nieco gotówki.

Zasilanie bateryjne do kasy fiskalnej

Zasilanie kasy fiskalnej z baterii jest jak najbardziej mozliwe ponieważ zapotrzebowanie na energię jest niewielkie. Przy kasach pracujących na stałe z sieci trzeba co jakiś czas przeprowadzić test tak aby mieć pewność, że akumulator jest sprawny i w razie awarii wystarczy na wystarczająco długi czas. 

Do zasilania kas można zastosować akumulator nawet większe akumulatory jak np.: Europower EP 17-12 ale standardowo są to najczęściej baterie AGM o pojemności od 2Ah do 5Ah/12V.

Do zasilania kasy fiskalnej pracującej w terytorium - to znaczy bez dostępu do energii z sieci - opłaca się zastosować akumulatory większej pojemności, pamiętając o dodatkowej ładowarce, odpowiedniej do wielkości akumulatora.

Razem z pojemnością akumulatora rośnie jego waga. Z tego powodu wielkość baterii trzeba dostosować zarówno do potrzeb jak i do możliwości. 

Testowanie akumulatora w kasie

Próbę wydajności akumulatora kasy fiskalnej mamy opcję wykonać standardowymi metodami - poprzez kontrolne rozładowanie znanym prądem.

Przy braku właściwych środków mamy możność wykorzystać samo zasilane urządzenie. W tym celu nalezy przełączyć kasę w tryb bateryjny. W czasie drukowania lub transmisji danych pobór jest większy co trzeba uwzględnić przy ocenie czasu pracy.

Więcej informacji na temat zasilania awaryjnego znajdziesz na stronie Akumulatory żelowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.