Awaria kasy fiskalnej - zablokowana sprzedaż i straty.

Odsprzedawanie towarów jak i usług, zgodnie z polskim prawem, wymaga wystawienia dowodu sprzedaży, pod odpowiedzialnością karną.

W związku z niezbędnością potwierdzania sprzedaży poprzez wydanie konsumentowi paragonu fiskalnego, ewentualna awaria zasilania uniemożliwia sprzedaż. Nie ważne, że jest akurat przed świetami i klienci muszą nabyć potrzebne artykuły a przy okazji pozostawić u nas nieco gotówki.

Zasilanie bateryjne do kasy fiskalnej

Zasilanie kasy fiskalnej z baterii jest jak najbardziej mozliwe ponieważ zapotrzebowanie na energię jest niewielkie. Przy kasach pracujących na stałe z sieci trzeba co jakiś czas przeprowadzić test tak aby mieć pewność, że akumulator jest sprawny i w razie awarii wystarczy na wystarczająco długi czas. 

Do zasilania kas można zastosować akumulator nawet większe akumulatory jak np.: Europower EP 17-12 ale standardowo są to najczęściej baterie AGM o pojemności od 2Ah do 5Ah/12V.

Do zasilania kasy fiskalnej pracującej w terytorium - to znaczy bez dostępu do energii z sieci - opłaca się zastosować akumulatory większej pojemności, pamiętając o dodatkowej ładowarce, odpowiedniej do wielkości akumulatora.

Razem z pojemnością akumulatora rośnie jego waga. Z tego powodu wielkość baterii trzeba dostosować zarówno do potrzeb jak i do możliwości. 

Testowanie akumulatora w kasie

Próbę wydajności akumulatora kasy fiskalnej mamy opcję wykonać standardowymi metodami - poprzez kontrolne rozładowanie znanym prądem.

Przy braku właściwych środków mamy możność wykorzystać samo zasilane urządzenie. W tym celu nalezy przełączyć kasę w tryb bateryjny. W czasie drukowania lub transmisji danych pobór jest większy co trzeba uwzględnić przy ocenie czasu pracy.

Więcej informacji na temat zasilania awaryjnego znajdziesz na stronie Akumulatory żelowe.